سایر مسایل آموزشی

موفقیت یا شکست وب سایت

موفقیت یا شکست وب سایت
نوشته شده توسط وب گنجه

موفقیت یا شکست وب سایت نکته بسیار مهمی است که قبل از راه اندازی وب سایت باید به آن فکر کنید. زیرا فاصله موفقیت یا شکست وب سایت بسیار کم است و با کوچکترین بی اهمیتی نسبت به سایت خود کابران را از دست خواهید داهید و هزینه و کار بیهوده ای برای راه اندازی وب سایت خود انجام داده اید.

یکی از نکات بسیار مهم این است که قبل از هر چیزی بدانید که هدف خود از راه اندازی وب سایت برای تجارت شما چیست!

اهداف مختلفی می توانید موجود باشد مثل یک سایت با هدف اطلاع رسانی ، فروش ، تبلیغات ، معرفی خدمات و …. شما با مشخص کردن هدف راه اندازی می توانید برای سایت برنامه ریزی کنید و نیازهای وب سایت خود را شناخته و هرچه سریع تر به موفقیت نزدیک شوید.

داشتن وب سایت امروزه بخشی مهم از برنامه بازاریابی شرکت ها شده است، اما دقت کنید اکثر وب سایت ها کارایی لازم را ندارند و به موفقیت نمی رسند.

به نظر طراحان وب دلیل اصلی این عدم کارایی بی توجهی به دو نکته مهم و بسیار اساسی است:

1. شرکت های طراحی وب سایت فقط وب سایت طراحی می کنند و نه کسب و کار آنلاین شما را.

2. وظیفه اصلی مدیریت برنامه ریزی و تحول وب سایت فقط و فقط بر عهده شماست.

آیا شما مدیریت و تحول کسب و کارتان را بروز می کنید؟ پاسخ به احتمال زیاد منفی است. البته می توانید برای این کار مشاورینی داشته باشید، اما باز هم باید هر روزه و یا حداقل هر هفته وقتی را به این کار اختصاص دهید. بنابراین در مورد وب سایت هم این وظیفه مهم بر عهده خود شماست. بنابراین از امروز می توانید با تغییرات بسیار کوچک سایتتان را متحول کنید. در ابتدا باید سعی کنید کنترل وب سایتتان را به طور کامل در دست داشته باشید.

یعنی تمام اطلاعات مدیریتی وب سایت را در اختیار داشته باشید.حتمأ اطلاعاتی مانند نام کاربری و رمز عبور کنترل پنل میزبان وب سایت و نرم افزار مدیریت وب سایت را از شرکت طراحی درخواست کنید که به شما داده شود.

مواردی که در ادامه می آید برای وب سایت هایی است که داینامیک می باشند. یعنی شما قادر هستید بخش های سالمی مانند منوها، تصاویر و محتوا(مطالب) را از طریق نرم افزار مدیریت کنید.

حالا می پردازیم به قدم های اولیه ساخت وب سایت

منوها:

منوهای وب سایت شاید یکی از مهم ترین بخش های آن باشند. دلیل اهمیت منو به دو دلیل زیر است:

1. منو اولین بخش مواجهه بازدیدکنندگان با وب سایت شما هستند. وقتی از طریق موتورهای جستجو و یا به صورت مستقیم وارد یک وب سایت می شویم، ابتدا به منو سایت نگاه می کنید. پس باید سایت ما دارای منویی بهینه شده باشید.

2. منوها کمک بسیار زیادی به موتورهای جستجو می کنند تا صفحات سایت ما را به درستی index کنند. منوهای وب سایت باید مشخص کننده زمینه فعالیت شما باشند. فرض کنید اگر کسی فقط منوی سایت شما را ببیند آیا می تواند حدس بزند که سایت شما در چه زمینه ای فعالیت می کند یا ابهامات منو موجب می شود که به راحتی بر روی دکمه خروج کلیک شود. متأسفانه بسیاری از وب سایت های ایرانی فاقد این امکان هستند که از طریق منو بتوان به خدمات و توانمندی های آنان پی برد.

از همین امروز با یک تغییر ساده و بسیار کوچک کارآمدی سایتتان را چندبرابر کنید.به جای منوهایی شامل:

صفحه اول| درباره ما| تماس با ما| خدمات| محصولات

ساختار زیر را جایگزین کنید

صفحه اول| کلمه کلیدی شماره 1| کلمه کلیدی شماره 2…| درباره ما| تماس با ما

کلمه کلیدی همان کلمه ای است که افراد برای یافتن شما در موتورهای جستجو آن را تایپ می کنند. مثلأ اگر حوزه کاری شما در زمینه دکوراسیون داخلی باشد ساختار منو شما چیزی شبیه این خواهد بود.

صفحه اول| دکوراسیون داخلی| نمونه های معماری داخلی| طراحی دکوراسیون داخلی| دکوراسیون منزل| مقالات طراحی داخلی

تمامی این کلمات از گوگل استخراج شده اند و کاربرانی که در این حوزه به دنبال یک شرکت دکوراسیون داخلی می گردند از این کلمات استفاده می کنند.

ساختار پیوندهای داخلی

پیوندهای داخلی هم از اهمیت بسیار زیادی در موقعیت وب سایت شما دارند.کاربران به هیچ وجه نباید از ارتباط بین صفحات گیج شوند.شما فقط 3-7 ثانیه برای متقاعد کردن بازدیدکنندگان فرصت دارید.
لینکدهی مناسب از صفحات به صفحات علاوه بر افزایش کارآیی ناوبری وب سایت به موتورهای جستجو هم کمک می کنند، درک بهتری نسبت به ارتباطات میان صفحات وب سایت شما به دست آورند و شما را در نتایج بهتری قرار دهند.

هدف اصلی وب سایت را فراموش نکنید شما با راه اندازی وب سایت یک راه ارتباطی با کاربران خود برقرار کرده اید دقت کنید حتی اگر یک سایت ساده جهت معرفی خدمات خود راه اندازی کرده اید می توانید با گذاشتن مطالب خبری ساده به کاربران خود دلیلی بدهید تا هر از چند گاهی به سایت شما سر بزنند زیرا این بازدید از سایت می باشد که در پویای سایت تاثیر فراوان دارد.

فراموش نکنید فاصله موفقیت یا شکست وب سایت بسیار کوتاه هست و با نمایش هدف ، کارایی و کمی زمان گذاشتن برای وب سایت خود می توانید سایت خود را پویا نگه دارید و کاربران زیادی را به سایت خود جذب کرده و آنها را از مشترین خود کنید ، پس کمی بیشتر دقت کنید.

برگرفته از چند مقاله در جهت بهبود کسب و کار اینترنتی

درباره نویسنده

وب گنجه

وب گنجه مرجع دانلود ابزارهای وب و همچنین سایتهای آماده و آسان نصب ، در نظر دارد تا آرشیوی از مطالب مفید وب را فراهم آورد تا شما به آسانترین روش ممکن به تمامی منابع جهت راه اندازی وب سایت اینترنتی دسترسی داشته باشید.

ارسال نظر